Radiografia averilor de la stat: Proprietăți, mașini și pensie MAI pentru familia Mioarei Găitan (Inspector Superior DAS Moinești)

05.06.2025 ~4 min citire

Serialul Moinești.biz dedicat transparenței financiare din administrația publică locală continuă astăzi cu analiza documentelor semnate la data de 04-06-2025 de către doamna Găitan C. Mioara Gilda, care ocupă funcția publică de Inspector Superior la Direcția de Asistență Socială (DAS) din Moinești.

Imobiliare: Un teren în Moinești și un apartament în Comănești

Conform declarației oficiale de avere, familia Găitan deține două proprietăți imobiliare distincte:

  • Un apartament cu o suprafață de 57,20 metri pătrați situat în orașul Comănești, dobândit prin contract de vânzare-cumpărare în anul 1993 (titular fiind soțul, Ioan Găitan).
  • Un teren extravilan cu o suprafață de 1.763 metri pătrați situat în Municipiul Moinești, dobândit de doamna Găitan în anul 2018, prin moștenire (cotă 100%).

Parc Auto clasic și lipsa datoriilor

La rubrica bunurilor mobile, familia declară deținerea a două autoturisme dobândite prin contracte de vânzare-cumpărare, ambele cu o vechime considerabilă: un Skoda Octavia (an de fabricație 2001) și un Volkswagen Bora (an de fabricație 2004).

Din punct de vedere al stabilității financiare, trebuie menționat că funcționarul public nu a declarat bunuri de lux, metale prețioase de peste 5.000 de euro și nici conturi cu economii majore. Totodată, rubrica datoriilor este goală, familia neavând credite bancare în derulare.

De remarcat este faptul că, spre deosebire de majoritatea colegilor din DAS Moinești prezentați anterior, doamna Găitan nu figurează ca membră a Sindicatului Primos sau a vreunei alte organizații în declarația de interese.

💰 Analiza Veniturilor (Anul Fiscal Anterior)

Pentru anul fiscal anterior completării declarației, familia a raportat venituri stabile din fonduri publice (salariu și pensie), care se apropie de suma de 100.000 RON anual:

  • Salariu Inspector Superior (Titular) Direcția de Asistență Socială Moinești
    59.721 RON / an
  • Pensie (Soț - Ioan Găitan) Casa de Pensii a Ministerului de Interne (MAI)
    37.092 RON / an
Total Venituri Familie: 96.813 RON

Sursă documente: Declarațiile de Avere și de Interese constituie acte publice pentru care declarantul răspunde potrivit legii penale pentru inexactitatea sau caracterul incomplet al datelor.

Jurnalism de Investigație

Ai o informație care trebuie știută?

Dacă știi despre o neregulă, o nedreptate sau un act de corupție în Moinești, scrie-ne! Nu închidem ochii. Garantăm confidențialitatea surselor și protecția identității tale.

Sau scrie-ne direct de aici (Securizat):

Întrebări Frecvente

Cum lucrăm și cum te protejăm

Cum îmi protejați identitatea dacă vă trimit un pont?

Respectăm cu strictețe secretul surselor, un principiu garantat de legislația națională privind libertatea presei. Puteți folosi un pseudonim în formular sau ne puteți scrie de pe o adresă de email temporară. Adresa de email nu va fi niciodată divulgată terților, politicienilor sau altor autorități locale.

Ce fel de informații investigați?

Ne concentrăm pe fapte de corupție locală, abuzuri în administrația din Moinești (Primărie, Consiliul Local), nereguli în sistemul medical (Spitalul Municipal) și cel de învățământ, licitații trucate, dar și pe povești de succes sau inițiative civice care sunt ignorate de autorități.

Pot trimite documente, poze sau înregistrări video?

Da! Dovezile materiale (fotografii, extrase de cont, documente PDF, înregistrări video) sunt esențiale pentru fundamentarea unei anchete solide. Menționați în mesaj că aveți aceste fișiere, iar noi vă vom contacta oferindu-vă un canal securizat, criptat, pentru a le încărca anonim.